Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Δράση για την πρόληψη και αντιμετώπιση πυρκαγιάς

Δράση για την πρόληψη και αντιμετώπιση πυρκαγιάς

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 επισκέφτηκαν το σχολείο μας αξιωματικοί του πυροσβεστικού κλιμακίου Κασσάνδρας με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την πρόληψη και αντιμετώπιση της πυρκαγιάς.

Η ενημέρωση έγινε σε όλα τα τμήματα του σχολείου στον προαύλιο χώρο και ήταν χωρισμένη σε τρία τμήματα. Αρχικά οι μαθητές παρακολούθησαν την ομιλία των αξιωματικών σχετικά με τα παραπάνω θέματα. Ενημερώθηκαν για το τι πρέπει να προσέχουν όσον αφορά την πρόληψη μιας ενδεχόμενης πυρκαγιάς στους χώρους που συνήθως βρίσκονται καθώς και πώς θα πρέπει να αντιμετωπίσουν μια ενδεχόμενη πυρκαγιά προερχόμενη είτε από κάποιο δικό τους λάθος, π.χ. αν ξεχαστεί κάποιο μάτι κουζίνας αναμμένο, είτε από εξωγενείς παράγοντες π.χ. αν βρεθούν κοντά σε δασική πυρκαγιά. Στη συνέχεια έγινε επίδειξη κατάσβεσης φωτιάς με χρήση πυροσβεστήρα και είδαν τα είδη των πυροσβεστήρων που υπάρχουν, ενημερώθηκαν για το τι περιέχει μέσα ο καθένας και σε τι είδη πυρκαγιάς μπορούν να τους χρησιμοποιήσουν.  Τέλος, οι μαθητές ανά τμήμα πήγαν κοντά στο πυροσβεστικό όχημα και είδαν τα μέρη από τα οποία αποτελείται. Εκεί είχαν και την ευκαιρία να εκφράσουν τυχόν απορίες και προβληματισμούς στους αξιωματικούς και τους πυροσβέστες που τους έκαναν την παρουσίαση.

Η δράση έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Previous Image
Next Image